Čtení, které vás pozvedne

 
menu
 
 

Když píšu, tak myslím

Napište sami nějaký článek. Nejlépe napoprvé. A pak ho dejte někomu přečíst. Nebo svou myšlenku nahrajte třeba na mobil. A pak ji dejte někomu poslechnout.

S psaním jsem začal někdy v sedmnácti. Jednak jsem si (už od patnácti) psal deník, pak jsem se snažil zachytit nějaké myšlenky a časem jsem zjistil, že při psaní se mi lépe přemýšlí. Je to sice pomalejší, než když něco řeknu nebo si to jen pro sebe pomyslím, ale jinak má psaní plno výhod:


  • Psaní jde o něco pomaleji než mluvení, je tedy víc času na přemýšlení. Někteří lidé prý rychleji mluví než myslí − takže pro ty, kdo myslí hodně pomalu, je velkou výhodou, když se můžou vyjadřovat psaním.
  • Při psaní je možné škrtat, dělat si bokem poznámky, abych něco nezapomněl.
  • Když mám celý text napsaný, můžu si ho znovu celý přečíst a zkontrolovat, jak to vyznívá jako celek − a také ho můžu ještě upravovat.
  • Lidé, včetně mě i vás, snadno zapomenou, co slyšeli, řekli nebo co si mysleli, ale pokud je to napsané, tak se k tomu dá vrátit. To, co je napsané, vydrží déle. Někdo řekl, že žije právě to, co je napsané.

Velkou nevýhodou psaní je pracnost. Je to prostě dřina. Byla to dřina, když se psalo perem, které se každou chvilku muselo namáčet do inkoustu v kalamáři, když přišly propisky, bolela ruka z držení tužky, dnes to na počítačích máme sice méně namáhavé, ale pořád je to pracné. Nemluvě o obavě, jestli to mám správně česky.

Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Po každé ráně jsem trochu výš

W. W. Wiersbe
Po každé ráně jsem trochu výš
Didasko, běžná cena 190 Kč
Naše sleva: 11 Kč
Vaše cena: 179 Kč

ks


A další námaha číhá na čtenáře. Čtení je také dřina. Určitě větší, než když se dívám na obrazovku, která mluví nebo kde se odehrává nějaký děj.


Přesto však na psaní (a čtení) nedám dopustit − například kvůli kvalitě. Člověk toho napovídá. Tolik věcí se mu honí myslí. Ale to, co je kvalitní, to se zachycuje. Často jako zvukový záznam, ale psaní a čtení nevymizí.


A proto píšu. Vím, že řada profesí má v popisu práce publikovat, například učitelé na vysokých školách, politici, a také ti, kteří nějakým způsobem ovlivňují nebo chtějí ovlivňovat druhé lidi. Možná se mě zeptáte, proč píšu tak málo, nebo namítnete, že moje psaní není zase tak kvalitní. Taky si myslím, že některá má kázání jsou lepší než některé mé články. Přiznám se, že v poslední době mě trochu omezuje mé vnitřní nutkání každý týden něco napsat, a to pak člověk už nemá svobodu, volnost a tvůrčí potenciál.


A zároveň si nemyslím, že je možné pořád jen psát. Člověk musí také žít − už jen proto, aby mohl psát o živých tématech, o tom, co prožívá v rodině, ve společnosti, o svém vztahu s Bohem a třeba taky něco o sobě.


Píšu tedy reflexe na své čtení Bible. Bibli považuji za absolutní zdroj myšlenek, zdroj osobního a duchovního života, zdroj, ze kterého pramení život. Přemýšlet o Bibli − to pozitivním způsobem utváří život.


Ale přesto je třeba se občas zastavit, poodstoupit a podívat se na svět, na život i na sebe z nadhledu, mít širší záběr. A ze zkušenosti můžu říct, že to poodstoupení se nepodaří vždycky. Člověk sice poodstoupí, ale nic nevidí, žádný nápad, nadhled nemá.


Ale píšu. Píšu to, čím žiju, píšu o tom, co považuji za důležité. A věřím, že i druzí v tom pro sebe najdou užitek. A budu rád, když mi k tomu něco napíšete.

Jan Vopalecký, listopad 2017

Hodnocení článku:

 Článek mě nadchl. (2)
 Dal mi nový impuls.
 Dávám mu za pravdu.
 Nic zvláštního.
 Nesouhlasím s ním.
 Naštval mě.

Oddělovač

  Kam dál:

Pro koho je Ethos

Píšu především pro vás, lidi. Je pravda, že nabízím také knihy, jsem rád, když si nějaké objednáte, ale mou prioritou zůstáváte vy jako...

Jak se dostat do nebe?

Mnoho lidí otázku smrti a věčnosti potlačuje. Je to vidět dokonce i u těch, kteří přemýšlejí o svém konci. Nebe je krásné, proto...

Co je hřích a jak se ho zbavit?

Co všechno je hřích? No, skoro všechno. Všechno, co se Bohu nelíbí. Nejenom manželská nevěra a sex s někým jiným než s manželkou. Hřích...

Věřit v Boha je něco jiného než si myslíte

Každý rád vyhrává. Bible říká, že vyhrávat se dá vírou. (1. Ja­nův 5,4). Jak může být víra vítězství? Co to znamená? Copak to může...

Podstata křesťanství

Podstatou křesťanství je to, aby lidé poznali, že potřebují záchranu, aby o ni usilovali a nechali se zachránit. Proč člověk potřebuje zachránit? Jinak...

Přiznat chybu, nebo zatloukat

Co není třeba? Bát se. Ale chybu je lepší přiznat. Co mi řeknete, když se zeptám, jestli vás trápí nějaká vaše chyba, nějaké selhání,...

Co chcete, aby po vás zbylo?

Když se někdy dostanu na hřbitov, dívám se, co po těch lidech zbylo: Kámen s vyrytým jménem, většinou datum narození a úmrtí. A kdesi dole...

Co z toho, když znám Bibli

Číst Bibli, vypisovat si z ní citáty, pročítat si je a učit se je zpaměti má smysl! Hodnotu toho, že známe Bibli, doceníme až po delší době....

Berete Bibli vážně?

Berete Bibli vážně i to přesto, že znáte příklady nebo konkrétní situace, kdy k jejímu znevážení vedl třeba ironický přístup nebo postoj...

 


Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!

Po každé ráně jsem trochu výš

W. W. Wiersbe
Po každé ráně jsem trochu výš
Didasko, běžná cena 190 Kč
Naše sleva: 11 Kč
Vaše cena: 179 Kč

ks

Copywriter je člověk, který má za úkol psát pro různé weby. Psát, psát, psát. V podstatě cokoli. Hlavně aby napsal hodně textu. Když je to zajímavé, aktuální či nějak kvalitní, tak je to dobře. Často však se po copywriterovi chce, aby jen chrlil texty.


V takovém případě je pro nás křesťany velkou výzvou, abychom psali. A abychom psali ještě víc a hlavně ještě lépe než systémem hnaní copywriteři. Pokud tedy máte obsah, pište!

Směr je jasný

Jan Vopalecký
Směr je jasný
Ethos, běžná cena 90 Kč
Naše sleva: 13 Kč
Vaše cena: 77 Kč

ks