Citát z Bible:
Hledej blaho v Hospodinu, dá ti vše, oč požádá tvé srdce.
Ž 37,4 E
(Další citáty)
Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask
Proč se děti bojí školy? Co s tím mohou udělat rodiče, co škola? Komunikace školy a rodičů.
Žena může být skvělá jako bohyně, ale muže nenaplní. To muž má naplňovat ženu − ale kde na to brát lásku, sílu, obsah?
Snacha a tchyně . .
Manželská nevěra neznamená rozvod, bolí to, ale máme východisko.
S psaním jsem začal někdy v sedmnácti. Jednak jsem si (už od patnácti) psal deník, pak jsem se snažil zachytit nějaké myšlenky a časem jsem zjistil, že při psaní se mi lépe přemýšlí. Je to sice pomalejší, než když něco řeknu nebo si to jen pro sebe pomyslím, ale jinak má psaní plno výhod:
Velkou nevýhodou psaní je pracnost. Je to prostě dřina. Byla to dřina, když se psalo perem, které se každou chvilku muselo namáčet do inkoustu v kalamáři, když přišly propisky, bolela ruka z držení tužky, dnes to na počítačích máme sice méně namáhavé, ale pořád je to pracné. Nemluvě o obavě, jestli to mám správně česky.
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
A další námaha číhá na čtenáře. Čtení je také dřina. Určitě větší, než když se dívám na obrazovku, která mluví nebo kde se odehrává nějaký děj.
Přesto však na psaní (a čtení) nedám dopustit − například kvůli kvalitě. Člověk toho napovídá. Tolik věcí se mu honí myslí. Ale to, co je kvalitní, to se zachycuje. Často jako zvukový záznam, ale psaní a čtení nevymizí.
A proto píšu. Vím, že řada profesí má v popisu práce publikovat, například učitelé na vysokých školách, politici, a také ti, kteří nějakým způsobem ovlivňují nebo chtějí ovlivňovat druhé lidi. Možná se mě zeptáte, proč píšu tak málo, nebo namítnete, že moje psaní není zase tak kvalitní. Taky si myslím, že některá má kázání jsou lepší než některé mé články. Přiznám se, že v poslední době mě trochu omezuje mé vnitřní nutkání každý týden něco napsat, a to pak člověk už nemá svobodu, volnost a tvůrčí potenciál.
A zároveň si nemyslím, že je možné pořád jen psát. Člověk musí také žít − už jen proto, aby mohl psát o živých tématech, o tom, co prožívá v rodině, ve společnosti, o svém vztahu s Bohem a třeba taky něco o sobě.
Píšu tedy reflexe na své čtení Bible. Bibli považuji za absolutní zdroj myšlenek, zdroj osobního a duchovního života, zdroj, ze kterého pramení život. Přemýšlet o Bibli − to pozitivním způsobem utváří život.
Ale přesto je třeba se občas zastavit, poodstoupit a podívat se na svět, na život i na sebe z nadhledu, mít širší záběr. A ze zkušenosti můžu říct, že to poodstoupení se nepodaří vždycky. Člověk sice poodstoupí, ale nic nevidí, žádný nápad, nadhled nemá.
Ale píšu. Píšu to, čím žiju, píšu o tom, co považuji za důležité. A věřím, že i druzí v tom pro sebe najdou užitek. A budu rád, když mi k tomu něco napíšete.
Jan Vopalecký, listopad 2017
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Copywriter je člověk, který má za úkol psát pro různé weby. Psát, psát, psát. V podstatě cokoli. Hlavně aby napsal hodně textu. Když je to zajímavé, aktuální či nějak kvalitní, tak je to dobře. Často však se po copywriterovi chce, aby jen chrlil texty.
V takovém případě je pro nás křesťany velkou výzvou, abychom psali. A abychom psali ještě víc a hlavně ještě lépe než systémem hnaní copywriteři. Pokud tedy máte obsah, pište!