Citát z Bible:
Proto také všechno snáším a nestydím se vydávat svědectví, neboť vím, komu jsem uvěřil. Jsem přesvědčen, že on má moc chránit, co mi svěřil, až do onoho dne.
2Tm 1,12 E
(Další citáty)
Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask
Proč se děti bojí školy? Co s tím mohou udělat rodiče, co škola? Komunikace školy a rodičů.
Žena může být skvělá jako bohyně, ale muže nenaplní. To muž má naplňovat ženu − ale kde na to brát lásku, sílu, obsah?
Snacha a tchyně . .
Manželská nevěra neznamená rozvod, bolí to, ale máme východisko.
Procházky s dětmi jsou fantastické! Kde jinde si s nimi tak dobře povykládáte? I když to všechno dlouho trvá... A často to je poučením i pro mě.
Už jste někdy vylovili z polévky vlas? Nebo mouchu? Když kuchařce spadne do jídla vlas, tak ho hned vytáhne. Hm. A co když ho nemůže najít a vlas tam zůstane? Jestli ho pak u jídla vytáhne z polévky někdo z vážených hostů, je to pěkný trapas, že?
Jediný vlas! Každá kuchařka se tomu snaží vyhnout! A moucha? To už vůbec ne!
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Proč to vadí? Do takové restaurace asi hned tak nepůjdeme. Jestli se pak po městě rozkřikne, že tam jsou v polévce vlasy a mouchy, to tu restauraci můžou zavřít.
Jediná maličkost zničí slibnou podnikatelskou příležitost. Dáváme si pozor na detaily ve vzhledu, na slova, na gesta, na to, abychom na něco podstatného nezapomněli, protože to potom může vyjít velmi draho.
Biblická kniha Kazatel (10,1) říká: „Mrtvé mouchy způsobí páchnutí a zakvasí mastičkářův olej. Trocha pomatenosti převáží nad moudrostí a ctí.“
Možná nám do života spadl nějaký malý hřích, ani jsme si ho nevšimli. Normálně to lidé považují za maličkost, která běžně nemusí vadit, ale nás to ochromuje, smrdí jako moucha v masti nebo, je trapný jako vlas v polévce. A my to možná ani nevnímáme.
Bůh nám dal svědomí a Ducha svatého, a ten nám ukazuje konkrétní malé hříchy, které má Bůh proti nám. My to víme, ale děláme, jako by to nevadilo. Pak se nedivte, že Bůh se v našem křesťanském životě příliš neangažuje a my se namáháme zbytečně.
Hřích je třeba přiznat, rozhodnout se, že s tím opravdu chceme skoncovat a prosit o odpuštění. Při prosbě o odpuštění můžeme zároveň prosit o Boží sílu, abychom se tomu dokázali vyhnout.
Nedávno jsem si koupil novou pilu − stal se ze mě dřevorubec začátečník a moc mě to baví. V našem lese jsem pokácel celý strom a nařezal z něho spoustu polen. Když jsem pak šel na zahradě kácet starou hrušeň, pořádně jsem se s tím nadřel. Co se stalo? Chvíli mi trvalo, než jsem zjistil, že pila je tupá. Naštěstí mám dva kamarády, švagra a zetě, kteří pilu nabrousit umí. To vám je taková paráda řezat s nabroušenou pilou!
Kdysi se zeptali jednoho dřevorubce, co by dělal, kdyby měl během deseti minut pokácet buk, který má půl metru v průměru. On na to řekl: „Prvních pět minut bych brousil pilu a pak je to těch druhých pět minut už pohoda.“ Něco podobného znají ti, kdo sekají kosou nebo srpem trávu.
Broušení kosy má podobný efekt, jako modlitba v křesťanském žiovotě. Zdržuje to, ale s tupou pilou (sekerou, kosou srpem, nožem...) moc práce neuděláme. Naše snažení je „tupé“, marné, i když jsme věrní, vytrvalí, řežeme tupou pilou, žijeme z vlastní síly, která nám brzy dojde.
Ale právě modlitba, čas strávený s Bohem zefektivňuje naši duchovní službu a zvyšuje vliv, kdy získáváme schopnost „zostra“ a přesně řešit nejrůznější situace. Jindy zostřuje naše svědomí, abychom viděli své malé hříchy, které jsou jako hřebíky na pilu.
Vlas v polévce a tupá pila jsou dvě velmi časné příčiny neplodného duchovního života. Kvůli nim se Bůh v našem životě neprojevuje, my toho bez něho moc nezmůžeme (Jan 15,4) a nám se pak zdá, že naše křesťanské snažení je marné a že nemá cenu křesťansky žít.
Asi to chce chvíli klidu a přemýšlení. A modlitbu, abychom viděli, co otupuje náš vztah s Bohem. Co nám systematicky dlouhodobě pravidelně kazí radost, náladu, bere sílu, zdraví nebo třeba jen čas.
Zkuste si sepsat své „vlasy a mouchy“ v životě a to, v čem potřebujete „nabrousit pilu“. Potom se s modlitbou u každého bodu zastavte, rozhodněte se, co s čím uděláte. Jak předcházet svým vlasům, mouchám v polévce? Co budete dělat, aby pila vašeho života, služby a oddanosti Bohu byla nabroušená.
Jan Vopalecký, leden 2024
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!