Citát z Bible:
O bratrské lásce není třeba, abych vám psal, neboť Bůh sám vás vyučil, jak se máte mít mezi sebou rádi.
1Ts 4,9 E
(Další citáty)
Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask
Pro pravidelné rozhovory, které mají budovat obě zúčastněné strany, budou užitečné tyto poznámky:
Rozhovor s mentorem vždy přináší příležitost klást otázky a mentorovaný člověk se na to připravuje. Jako mentor se však zaměřujte nejen na to, co se dotyčný ptá, ale jaké jsou jeho potřeby. Co je za těmi otázkami?
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Položené otázky jsou obvykle jen vrchní vrstva vnitřního života, který bývá daleko bohatší, než je vidět na první pohled. Pod povrchem se skrývá potenciál, často neuspořádaný, s dosud nezaplněným prostorem, ale přece jen je to součást osobnosti, která má vyrůst a rozvinout vše, co do ní Bůh vložil.
Jako mentor si zkuste napřed sami pro sebe pojmenovat potenciál druhého člověka a zároveň objevit, co všechno je potřebné, aby se rozvinul a mohl jako by rozkvést. Jestliže to v rámci odpovědí na vyslovené otázky otevřete, jednak to prohloubí váš vzájemný vztah a jednak daného člověka rozvine. A dále můžete tyto potřeby analyzovat.
V závěru každé schůzky, nejen jako mentor, se zeptám, kdy se sejdeme příště. Mentorovaný člověk buď navrhne časový odstup, nebo řekne, že se ozve. Pokud mi jako mentorovi na něm záleží, poznamenám si, že například za měsíc dva se mu mám znovu ozvat.
Tento časový odstup je příležitostí, aby uzrálo to, o čem jsme spolu mluvili. Mentorovaný má příležitost aplikovat, na čem jsme se dohodli, například si rozmyslel jednotlivé další kroky, zabýval se impulsy, o kterých jsme se bavili a podobně.
Zpracoval Jan Vopalecký, leden 2024
Zdroj: https://foclonline.org/
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!