Citát z Bible:
Podřiďte se tedy Bohu. Vzepřete se ďáblu a uteče od vás, přibližte se k Bohu a přiblíží se k vám.
Jk 4,7 E
(Další citáty)
Fyzické tresty nezakázat! Ta možnost tu má zůstat. Když dítě ví, že je milované, trest rukou mu neublíží. Seřezat dítě, výprask
Proč se děti bojí školy? Co s tím mohou udělat rodiče, co škola? Komunikace školy a rodičů.
Žena může být skvělá jako bohyně, ale muže nenaplní. To muž má naplňovat ženu − ale kde na to brát lásku, sílu, obsah?
O Jóbovi se ví, že strašně trpěl. Když se na jeho příběh podíváme důkladněji, je pro nás inspirací.
Jób si dlouze povídá se svými přáteli, kdy Jób naříká a kamarádi mu říkají: „No, určtě za tím bude nějaký hřích.“ Potom do té jejich diskuse vstupuje Bůh a Jóbovi položí pár otázek. Takových, jaké může klást jenom Bůh, například: „Kde jsi byl, když jsem zakládal zemi? Kdo určil moři hranice, aby nepřetékalo dále? Copak se orel vznese na tvůj příkaz?“ Z těch otázek je jasné, že Bůh je ten, kdo všechno nejen stvořil, ale že měl všechno předem dobře promyšlené a dosud všechno dokonale ovládá, má nade vším neomezenou kontrolu.
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!
Od okamžiku, kdy v knize Jób promluvil Bůh, už není řeč o utrpení. Bůh nic nevysvětluje, vlastně se jen ptá. Ale na základě těch otázek Jób dochází k tomu, že nad Bohem žasne. Prostě je překvapen, umlčen, vidí, že Bůh je jiný, než jak si ho představoval: „Jen z doslechu o tobě jsem slýchal, teď však jsem tě spatřil vlastním okem“ (Jób 42,5).
Jako by cílem všeho toho utrpení bylo přivést Jóba k tomu, aby pochopil, uviděl Boha.
To je pro nás velkou inspirací v těžkých dobách. Jejich smyslem není nás zničit, utrápit, dokonce ani „vyzkoušet“, ale všechno Jóbovo trápení skončilo, jakmile nově pochopil, vlastně uviděl Boha. Možná o to jde i v našem případě.
My lidé se v těžkých situacích kroutíme, snažíme se problémy řešit, překonávat, odstraňovat překážky, nemoci a nedostatky. Chceme naopak dosahovat něčeho lepšího, pohodlnějšího, většího. Ale Bohu jde o to, abychom ho lépe viděli, lépe mu rozuměli. Nakolik známe Boha? Neptám se, jestli si myslíme, že ho známe, ale jak ho skutečně známe?
Je pozoruhodné, že jakmile Jób uviděl Boha, tak v následujícím verši si čteme, všechno se mu vrátilo − zdraví, děti, majetek se mu rozrostl na dvojnásobek toho, co měl předtím.
Kdybych chtěl celé to přemýšlení znetvořit, tak bych řekl, že cesta k bohatství, blahobytu a spokojenosti vede přes poznání, nebo nové poznání Boha. Ale ono je to trochu jinak. V životě jde především o to, abychom poznali a poznávali Boha (Jan 17,3), slovy Jóba abychom ho viděli. To je naplnění života. Někdy nám pak Bůh dá všeho hojnost a bohatství − ale většinou pak pochopíme, že ta hojnost a bohatství či zdar v životě není až tak důležitý.
Jan Vopalecký, červen 2022
Záleží na tom, jak žijeme?
Nespravedlivé utrpení
Bůh své lidi ochrání
Dobrou knihou rozšíříte svůj rozhled!